|Friday, April 14, 2017
You are here: Home » Lifestyle

Lifestyle

Fshati më i ftohtë në glob

Lugina e Oymyakon në verilindje të Rusisë, është vendi ku toka regjistron temperaturat më të ulëta, të cilat shkojnë deri në -71 gradë. I njohur ndryshe si “Poli i ftohtë”, temperatura mesatare në Oymyakon gjatë dimrit luhatet nga -50 deri në -71 duke bërë atë vendin e banuar më të ftohtë në glob. Fshati, i cili strehon rreth 500 ...Full Article

Britanikja 112-vjeçe: Ndihem si të jem 70 vjeçe

Personi më i moshuar në Britani, që do të festojnë ditëlindjen e saj të 112-të të dielën, ka thënë se “ndjehem sikur të jam 70-vjeçe”. Gladys Hermiston-Hooper, që ka ...Full Article

Kur dashuria për paratë të shpëton jetën

Një qytetar kinez që qëndroi në koma për më shumë se një vit, u zgjua papritur, pasi nuhati paratë që infermieret i vendosën para hundës së tij. Xiao Li ...Full Article

Dr. Bedri Ramadani – Kardiokirurgu nga Vaksinca

I lindur më 05 Qershor 1970 në Vaksincë, Kumanovë. Mësimet fillestare i mori në shkollën fillore “Rilindja” – Miniera Llojan. Në garat Republikane të vitit 1985, përfaqësoi shkollën fillore ...Full Article

Kafja kuron varësinë nga kokaina

Sipas një studimi të fundit të realizuar nga shkencëtarët, kafja mund të ndikojë në trajtimin e varësisë nga droga. Më konkretisht i referohemi kokainës, ku një ndikim dhe më ...Full Article

Ishulli i korruptimit

Siçilianët që nuk i shpëtojnë dot krahut të zgjatur të mafias Antonia Quirke Për shumëkënd, jeta në Siçili ecën duke patur si sfond korrupsionin. Mafia, ndonëse jo aq e ...Full Article

I helmuar apo jo, 15 gra provonin ushqimin e Hitlerit

Për shkak të thashethemeve se britanikët kishin vendosur ta helmonin, Hitleri kishte punësuar 15 gra për të provuar ushqimet. Një prej tyre, teksa rrëfehet për BBC ka treguar të ...Full Article

Ja vetitë magjike të lëngut të karotës

Për dhëmbë më të shëndetshëm si dhe për forcimin e kockave na shërben mjaft mirë lëngu i karotës. Kjo pije magjike, në vetvete ka shumë përbërës shërues, pasi është ...Full Article

Qyteti ku të gjithë punojnë: Rroga 1200 euro, qiraja kushton vetëm 15 euro

Marinaleda është një qytet i vogël në Andaluzi, në pjesën jugore të Spanjës, me një sipërfaqe prej 25 km katrorë dhe me rreth 2700 banorë. Qyteti ta ndërton shtëpinë, ...Full Article

Dubai, qyteti me ajër të kondicionuar!

kondicionuar.! Por shumë shpejt ajri i freskët nuk do të jetë vetëm në apartamente, zyra apo lokale por në një qytet të tërë. Projekti ende në fazat e parë ...Full Article

Ky është “Ishulli i Mallkuar”, por përse quhet kështu?!

Quhet Ishulli La Gaiola i cili njihet ndryshe edhe si Ishulli i Mallkuargjendet afër brigjeve të Napolit në Itali. Por përse, quhet i tillë? Historia fillon më 1920, kurpronari ...Full Article